Jak ująć prowizję agenta w kosztach podatkowych
Wydatki na wypłaty prowizji należy ująć w kosztach uzyskania przychodu jako koszty pośrednie w dacie jakiegokolwiek ujęcia tych wydatków w księgach rachunkowych.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej 30 listopada 2022 r. przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB1-3.4010.826.2022.1.JKU).
Wnioskodawcą była spółka prawa handlowego, której głównym przedmiotem działalności jest handel, wytwarzanie, przesyłanie oraz dystrybucja energią elektryczną. W związku z ciągłym rozwojem spółka współpracuje z agentami. Ich głównym zadaniem jest pozyskiwanie nowych klientów oraz negocjowanie bieżących kontraktów. By zmotywować agentów do skuteczniejszego pozyskiwania klientów, spółka planuje wprowadzić prowizje, których wysokość będzie ustalana na podstawie stawki prowizyjnej zależnej od wysokości masy marży w miesiącu dla umów pozytywnie zweryfikowanych przez spółkę oraz ilości pozytywnie zweryfikowanych umów, do których zawarcia doprowadził dany agent. Spółka planuje wprowadzić trzy progi, od których uzależniona będzie wysokość stawki prowizyjnej, stawka marży pozostanie zaś taka sama, a różnica w ostatecznej jej wysokości uzależniona będzie od ilości pozytywnie zweryfikowanych umów. Podstawa wynagrodzenia agentów współpracujących w ramach kontraktów B2B...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta